Tekst: Jakob Wandam
Der er efterhånden gået en del år, siden vi sidst fik nyt på pladefronten fra det sjællandske orkester The Blues Overdrive. Bandets seneste album, Overdrive live!, udkom tilbage i 2017 (læs anmeldelse her).
Nu er The Blues Overdrive imidlertid klar med et nyt album. Der er igen tale om en live-udgivelse, og albummet har fået titlen Live slices. Optagelserne stammer fra en koncert, som The Blues Overdrive spillede for tv-kanalen DK4 i februar 2024 (læs her).
Gæsteoptræden
The Blues Overdrive består af Martin Olsen på vokal og guitar, Andreas Andersen på guitar, Louisian Boltner på trommer og Thor Boding på bas. På Live slices er der desuden en gæsteoptræden af ingen ringere end Ole Frimer, som sammen med The Blues Overdrive hylder den danske blueslegende Peter Thorup.
The Blues Overdrive blev dannet i 2000 i Nykøbing Falster og kunne første gang høres på plade i 2004, hvor de som Martin Olsens Blues Overdrive bidrog med nummeret ”Feelin’ kind of blue” til antologi-cd’en The Copenhagen blues sessions vol. 2. I 2009 udsendte de i eget navn den digitale ep EP09.
Gruppens første fuldlængde-cd, The Blues Overdrive, udkom i 2012. Studiealbum nummer to, Clinch!, fulgte i 2015, og i 2017 kom altså Overdrive live!
På vinyl
Live slices markerer imidlertid den første gang, at The Blues Overdrive udgiver musik på vinyl. Lp’en udkommer på fredag den 29. august, og i den forbindelse bliver der afholdt pladereception på The Blues Overdrives hjemmebane, Mojo Blues Bar i København. Receptionen finder sted fra klokken 18 til 20, og fra klokken 21 giver The Blues Overdrive koncert på spillestedet.
Der er gratis adgang til pladereceptionen, men vil man være med til koncerten, må man slippe kr. 120. Det er ikke muligt at reservere plads i forvejen.
En cd-udgave af Live slices samt eventuel streaming-udgivelse af albummet ”ligger lidt ude fremtiden,” skriver Martin Olsen på Facebook.



