New Orleans-legender optræder på Mardi Gras Copenhagen 2026

Cyril Neville
Foto: Bruce Tuten

Tekst: Jakob Wandam

Mardi Gras Copenhagen er en begivenhed skabt af musikeren og eventmageren Johan Bylling Lang, som er en af de vigtigste aktører inden for New Orleans-musikken i Danmark. De seneste år har Mardi Gras Copenhagen eksisteret som en festival-i-festivalen i forbindelse med Copenhagen Jazz Festival. Igen i år samarbejder man med Roots & Jazz om at lade New Orleans-tonerne sætte sig på en af festivaldagene på Den Røde Plads på Nørrebro.

Helt konkret bliver det søndag den 5. juli 2026, og der er lagt op til en stor dag med blues, jazz, funk og rhythm & blues. Der er nemlig næsten tale om kongeligt besøg, når Cyril Neville står i spidsen for projektet Take Me to the River.

Stilskabende

Cyril Neville

Den nu 77-årige percussionist og sanger Cyril Neville var medlem af det legendariske og stilskabende New Orleans funk-band The Meters og indgår også i det lige så ikoniske familieorkester The Neville Brothers. Han var tillige med til at stifte blues/funk-supergruppen Royal Southern Brotherhood sammen med blandt andre Devon Allman og Mike Zito.

I Take Me to the River spiller Cyril Neville sammen med trommeslageren Omari Neville og guitaristen Ian Neville fra samme familiedynasti. Et andet New Orleans-dynasti er repræsenteret af Big Chief Bo Dollis Jr., der er søn af nu afdøde Theodore ”Bo” Dollis og har afløst ham som leder af den hævdvundne Mardi Gras Indian-gruppe The Wild Magnolias. Med i Take Me to the River-orkestret er også blandt andre sangerinden Anjelika ”Jelly” Joseph, kendt fra bandet Galactic og samarbejdet med The Original Pinettes Brass Band (som spillede ved Mardi Gras Copenhagen i 2023).

Big Chief Bo Dollis Jr.

Take Me to the River begyndte for omkring tolv år siden som et musikformidlingsprojekt, der blandt andet mundede ud i to dokumentarfilm om musikken i henholdsvis Memphis og New Orleans. Martin Shore instruerede filmene, og deres soundtracks var skabt af nogle af de fremmeste musikere fra de to blues-byer. New Orleans-delen fortsatte ud på landevejene og besøgte for eksempel Tønder Festival sidste år.

Street parade

Eliel Lazo
Foto: Nicolas Koch Futtrup

Take Me to the River er ikke ene om skabe New Orleans-stemning i København. Det hele starter om eftermiddagen klokken 14 med en street parade, der bevæger sig fra Dronning Louises Bro til Den Røde Plads. Med i optoget er blandt andre Tuesday Night Brass Band, Dusty Rag Jazz Band og Slyngler Brass foruden kunstnerkollektivet Zirkus Orchestra og dansere fra Sweet Burlesque og Happy Feet Studio.

Musikken på Den Røde Plads begynder klokken 16 med cubansk-danske Eliel Lazo & Cuban Funk Machine. Slagtøjsspilleren Eliel Lazo har rødder i Havana på Cuba, men bor i dag i Danmark, hvor han foruden Cuban Funk Machine også spiller koncerter med blandt andre Kjeld Lauritsen. Elial Lazo fusionerer latinamerikansk jazz og funk, denne dag med særligt fokus på New Orleans-funken, som den cubanske musiktradition er en vigtig bestanddel af.

Tricia Boutté
Foto: Jakob Wandam

Til at hjælpe sig med den ægte New Orleans-stemning har Eliel Lazo & Cuban Funk Machine gæstesolisten Tricia Boutté. Sangerinden er ud af endnu et af halvmånebyens store musikdynastier. Hun ernærer sig i dag som jazz-, blues- og gospelsangerinde med base i Norge, og i Danmark er hun nærmest fast inventar ved Copenhagen Jazz Festival foruden Vinterjazz og Femø Jazz Festival (læs mere om Tricia Boutté her).

Gadejazz

Dusty Rag Jazz Band
Foto: Jakob Wandam

Det københavnske gadejazz-foretagende Dusty Rag Jazz Band spiller to korte sæt i løbet af dagen, henholdsvis klokken 17.40 og 19.30. Dusty Rag Jazz Band har udgivet tre album, hvor de blander traditionel jazz, country blues, gospel, mellemøstlige ballader og danske gårdsangerviser. Bandets medlemmer optræder også med forskellige andre orkestre, blandt andet Mo Hippa Section, og den eksakte opstilling varierer fra gang til gang. Som regel er det dog med sangerinden Nada Dayeh i front (læs mere om Dusty Rag Jazz Band her).

Tuesday Night Brass Band
Foto: Jakob Wandam

Klokken 18 er der koncert med Tuesday Night Brass Band. Dette danske brass band opstod på Mojo Blues Bar i København, hvor de optrådte ved spillestedets månedlige New Orleans-aftener. De har tre udgivelser bag sig, senest Brass for børn, der udkom i 2023 og bød på danske børnesange i New Orleans-arrangementer (læs anmeldelse her).

Medlemmerne af Tuesday Night Brass Band er i dag Bjarke Nikolajsen (trompet), Johan Bylling Lang (saxofon), Ola Åkerman (trombone), Henrik Silver (sousafon), Søren Frost (stortromme) og Esben Duus (lilletromme).

James Martin
Foto: Jakob Wandam

Ved Mardi Gras Copenhagen får bandet selskab af to gæstesolister, nemlig den danske spydspids for New Orleans-kultur, pianist og sanger Esben Just, samt den fremragende saxofonist James Martin, der selv har hjemme i New Orleans. James Martin har tidligere optrådt i København, for eksempel på Charlie Scott’s i 2022 (læs her) og i Pumpehuset i 2018 (se her).

Take Me to the River feat. Cyril Neville & Big Chief Bo Dollis Jr. slutter aftenen af med koncertstart klokken 20. Foruden koncerterne er der optræden af Sweet Burlesque klokken 17.30 og 19.30.

Entré

Der er (naturligvis) gratis entré til eftermiddagens street parade, mens der skal løses billet til musikken på Den Røde Plads. Det fulde program for Mardi Gras Copenhagen ser således ud:

  • 14.00: Giant street parade (gratis)
  • 16.00: Eliel Lazo & Cuban Funk Machine feat. Tricia Boutté
  • 17.40: Dusty Rag Jazz Band
  • 18.00: Tuesday Night Brass Band feat. Esben Just & James Martin
  • 19.30: Dusty Rag Jazz Band
  • 20.00: Take Me to the River feat. Cyril Neville & Big Chief Bo Dollis Jr.

+ 17.30, 19.30: Sweet Burlesque-shows