Her er de første navne til Blues Heaven 2025

Mud Morganfield

Tekst: Jakob Wandam

Landets største årligt tilbagevendende bluesfestival, Blues Heaven i Frederikshavn, har traditionelt fundet sted i den første weekend i november. Sådan bliver det imidlertid ikke i år. Blues Heaven 2025 løber nemlig af stablen den 3.-4. oktober.

Det er dog stadig Arena Nord, der lægger hus til festivalen, sådan som det har været tilfældet siden 2017. Lige som i 2024 vil der være to scener i spil i arenaen, hvor kunstnerne vil optræde på skift. I år bliver der lidt bedre tid for publikum til at bevæge sig mellem Blues Hall og Arena Stage, for festivalens starttidspunkt er rykket frem til klokken 15 både fredag og lørdag. Det giver både mulighed for lidt længere koncerter og lidt mere luft imellem koncerterne.

Blues royalty

Mud Morganfield

Det samlede program er ikke lagt endnu, men Blues Heaven har løftet sløret for de første tre navne. Øverst på plakaten står amerikanske sanger Mud Morganfield, og der er tale om sand blues royalty. 70-årige Mud Morganfield er nemlig den ældste søn af McKinley Morganfield, som verden kendte bedre som Muddy Waters, Chicago bluesens største bannerfører.

Mud Morganfield fører da også Chicago blues-stilen videre og synger også gerne faderens sange med en genkendelig stemmeklang. Hans hyldestalbum For Pops (2014) vandt en Blues Music Award, men allerede med forløberen Son of the seventh son (2012) havde Mud Morganfield vist, at han selv havde noget at byde på. Albummet nettede ham tre Blues Music Award-nomineringer og blev genudgivet i en udvidet og genopfrisket udgave med titlen Portrait i 2022.

Danmark har flere gange tidligere haft besøg af Mud Morganfield, og danske Ronni Boysen var igennem en årrække fast mand i Morganfields europæiske backingband, indtil Boysen valgte at droppe udlandsturnéerne i 2022 (læs her). Mud Morganfield kan desuden høres på danske The Cornbread Projects album Catawampus (læs anmeldelse her).

Multiinstrumentalist

Fra USA kommer også den snart 36-årige sanger og multiinstrumentalist Jerron ”Blind Boy” Paxton. Jerron Paxton optrådte på Tønder Festival i 2022 og Copenhagen Jazz Festival i 2017, og nu kommer han altså også til Blues Heaven med sin akustiske country blues, oldtime-folkemusik og ragtime.

Jerron “Blind Boy” Paxton

Jerron Paxton har udgivet en række ep’er og to regulære album som solist. Senest kom Things done changed i oktober 2024, hvor Jerron Paxton optræder helt alene, og det er også sådan, man kommer til at opleve ham i Frederikshavn. Men da han ud over at synge både kan spille banjo, guitar, ukulele, klaver, akkordeon, mundharpe og bones, klarer han sig fortrinligt uden band.

Jerron ”Blind Boy” Paxtons stil er traditionalistisk, men han skriver sin egne sange. Han er født i Los Angeles, men familien stammer fra mere landlige omgivelser i Louisiana, og også Paxtons jødiske baggrund spiller ind i det eklektiske udtryk, som hans akustiske bluesmusik har.

Årets britiske bluesband

The Cinelli Brothers
Foto: Kurt Helge

Den engelske bluesscene byder ind med The Cinelli Brothers, som i 2024 blev kåret som årets britiske bluesband af både UK Blues Federation (uddeler af UK Blues Awards) og The Blues Lounge Radio Show. Danmark er også bekendt med The Cinelli Brothers, for de har optrådt med stor succes hos Bluesnight Randers og Viborg Blues og Musikforening.

Som navnet antyder, har brødrene Marco og Alessandro ”Nanni” Cinelli rødder i Italien, men det blev altså i England, at de med udgangspunkt i en kærlighed til blues- og soulpladerne fra Chess, Stax og Motown dannede bandet The Cinelli Brothers. Ud over de to brødre – Marco på guitar og leadvokal og Alessandro på trommer – består orkestret af Tom Julian-Jones på mundharpe, guitar og vokal og Stephen Giry på bas, guitar og vokal.

The Cinelli Brothers blev hurtigt populære hos de engelske bluesfans. De debuterede med albummet Babe please set your alarm i 2018 og fulgte det op med Villa jukejoint i 2021, No country for bluesmen i 2023 og Almost exactly … i 2024. Flere af albummene har været nomineret til ”Album of the Year” ved UK Blues Awards, og siden 2020 har The Cinelli Brothers hvert år været nomineret som ”Blues Band of the Year” – en hæder, de altså blev tildelt i 2024. Desuden vandt The Cinelli Brothers UK Blues Challenge i 2022 og opnåede året efter en andenplads ved International Blues Challenge i Memphis.

Penge at spare

Der vil blive offentliggjort flere navne til Blues Heaven 2025 i de kommende måneder, men det kan godt betale sig allerede nu at investere i en billet. I hvert fald er der penge at spare, hvis man benytter sig af de early bird-tilbud, der gælder frem til den 15. april.

Ud over billetter til selve festivalen sælges der også festivalpakker, som inkluderer hotelophold og shuttlebus-transport til Arena Nord.

Læs meget mere om billetkøb og om kunstnerne på Blues Heavens hjemmeside her.